.
Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie to część Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego (ESRDK), która promuje produkcję i spożycie regionalnej żywności, pomagając jednocześnie w rozwoju drobnych przedsiębiorstw i turystyki w danej okolicy.
Żywność, sygnowana oznaczeniem "Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie", jest nie tylko smaczna, ale i bezpieczna oraz zdrowa. Jest wytwarzana z troską o środowisko naturalne, a jej producentami są gospodarstwa rolne i rybackie, sklepy farmerskie, gospodarstwa agroturystyczne. Lokalne zajazdy i restauracje serwują natomiast dania, charakterystyczne dla regionu.
O członkostwo w "sieci" mogą się ubiegać przedsiębiorcy zajmujący się rolnictwem, ogrodnictwem i rybołówstwem, przetwórstwem żywności, a także hurtownie i sklepy detaliczne oraz hotele, restauracje i inne obiekty gastronomiczne.
Firmy takie muszą działać w regionie świętokrzyskim, być zarejestrowane we właściwym urzędzie na terenie województwa świętokrzyskiego, przestrzegać obowiązujących przepisów prawnych oraz w miarę możliwości stale współpracować z innymi członkami "sieci".
Po przyjęciu do "sieci" przedsiębiorstwa muszą wykazywać więź z regionem i pracować nad jego promocją, używając jak najwięcej produktów/surowców, pochodzących ze świętokrzyskiego i stanowiących część jego kulinarnego dziedzictwa oraz być dobrymi ambasadorami regionu i Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego w całej Europie.
Informacje na temat Sieci "Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie" oraz jej członków znaleźć można m.in. na stronach Samorządu Województwa Świętokrzyskiego oraz Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.
Obecni członkowie Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie: