Trasa turystyczna Jaskini Raj jest krótka‚ ma 180 metrów, i prosta tak więc jej pokonanie nie wymaga dobrej kondycji fizycznej, bezpieczna, gdyż cała oświetlona jest elektrycznie. Jednak przed jej zwiedzaniem trzeba pamiętać o zabraniu cieplejszego ubrania, gdyż stała temperatura w jaskini to 8 - 10 stopni.
Zanim wejdziemy do Raju miniemy pawilon wystawowy i już tu dzieci mogą zobaczyć wizerunki przedstawiające codzienne życie z czasów, gdy jaskinia była domem jej odkrywców - neandertalczyków około 50 tysięcy lat temu, a często też gawrą niedźwiedzi, kości mamuta‚ nosorożca włochatego‚ oraz narzędzia z kamienia i krzemienia.
Zwiedzanie zaczynamy od przejścia 20 metrów sztucznie przekopanym chodnikiem, którym idziemy do Komory Wstępnej. I tu przenosimy się w zupełnie inny świat i jakby odległy czas - robi się coraz chłodniej, a wokół dostrzegamy zachwycające nacieki skalne o rozlicznych, niebywałych kształtach.
Podążamy dalej w stronę Komory Złomisk. W tej największej komorze widzimy ogromne głazy, które kiedyś oderwały się od stropu, a następnie zostały pokryte naciekami. Na baczną uwagę z pewnością zasługuje kolumna naciekowa tzw. Harfa, prześwitująca po podświetleniu. Dalej 40-metrowy, sztuczny tunel rozszerza się i przechodzi do Sali Kolumnowej, z której przerzuconym nad niewielkim jeziorkiem mostkiem idziemy do Sali Stalaktytowej. W całej jaskini znajdujemy wszechpotęgę natury, która ukształtowała unikatowy kompleks korytarzy i komnat przyozdobionych setkami stalagmitów, stalaktytów, stalagnatów i rzadkich luźnych nacieków w kształcie kulek, czyli pizoidów zwanych jaskiniowymi perłami.
Kolejnym fragmentem jaskini jest Sala Wysoka z 8-metrowym stropem ponad poziomem chodnika. Przechodząc dalej ponownie trafiamy do Komory Wstępnej, zamykając pętlę trasy turystycznej.
Wyprawa do Raju, trwała około 45 minut. W jej trakcie widzieliśmy niezwykłe dzieło sztuki, stworzone mozolnie przez naturę przez miliony lat.
Więcej informacji znajduje się tutaj