Z kolejnej atrakcji, po kinie 5 D, gdzie widzowie oprócz trójwymiarowego obrazu doznają również wrażeń dźwiękowych, ruchowych, dotykowych i zapachowych, nowoczesnym 400- metrowym rollercoasterze, prehistorycznym oceanarium, możliwości uprawiania jazdy konnej i podziwiania uroków rzeki Kamiennej podczas spływu tratwami, będą mieli okazję skorzystać turyści przybyli do Bałtowa. Questing, bo o nim mowa, to rodzaj gry terenowej, prezentującej dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe tych terenów.
Dlaczego warto się pobawić w tę grę? Bo „najlepsze questy potrafią uchwycić i oddać ducha miejsca. Oddanie jednak tego ducha wymaga, abyśmy to przeżyli czy odkryli poprzez własne doświadczenie. Jeśli pragniemy odnaleźć ducha miejsca, musimy się nauczyć, jak dostrzegać szczegóły – i odkrywać ukryte historie".
Zapoczątkowana przez organizację Vital Communities z White River Junction w stanie Vermont w Stanach Zjednoczonych zabawa to rodzaj "wierszowanych" podchodów, gdzie narracja towarzyszy zbieraniu wskazówek, dotarciu i zwiedzaniu konkretnych miejsc. Dzięki tej terenowej grze uczestnicy w interesujący, nietypowy sposób, mogą zwiedzić wyjątkowe miejsca, wyróżniające się krajobrazem, przyrodą czy dziedzictwem kulturowym. Questing to także metoda promocji ciekawych regionów w myśl zasady: „nauka przez zabawę".
Przybyli do Bałtowa goście wyruszą nieoznakowanymi szlakami, a kierunek wędrówki poznać będzie można dopiero po rozwiązaniu wierszowanych zagadek. Na końcu drogi na uczestników czeka skrzyneczka z pieczątką, której odbicie potwierdza przebycie całej trasy. Obecnie opracowano dziesięć tras dotyczących m.in.: życia księżnej Druckiej - Lubeckiej, stacjonujących w Bałtowie wojsk niemieckich, walorów pracy w gospodarstwie rolnym, czy wykorzystaniu różnych rodzajów drewna w gospodarstwie. Ulotki informacyjne z questami wkrótce trafią do gospodarstw agroturystycznych.
Szczegółowe informacje dla zainteresowanych dostępne są tutaj
Anna Dulak