Ponad 175 lat tradycji leczenia uzdrowiskowego
Uzdrowisko „Solec-Zdrój" M. Cz. Sztuk sp. j.
ul. 1 Maja 1
28-131 Solec-Zdrój
tel./fax: (041) 377-60-61, (041) 377-60-17
Uzdrowisko Solec-Zdrój
Uzdrowisko "Solec-Zdrój" położone jest w powiecie buskim, w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, w obrębie Niecki Nidziańskiej. Uzdrowisko zlokalizowane jest w gminie Solec-Zdrój położonej 3 km od trasy Sandomierz-Kraków, 20 km od Buska-Zdroju, 70 km od Kielc i 90 km od Krakowa.
Najcenniejszym bogactwem naturalnym Uzdrowiska w Solcu-Zdroju jest solanka siarczkowa pozyskiwana odwiertami z głębokości 170 m, zawierająca jony siarczkowe i wielosiarczkowe, a ponadto jony chlorkowe, bromkowe, jodkowe, borowe oraz wiele innych pierwiastków takich jak: wapń, magnez, żelazo, potas, sód. Wysokie stężenie związków siarki dwuwartościowej (137 mg/l) w jednym litrze wody i wysoka mineralizacja czynią te wody najskuteczniejszymi w Europie i jednymi z najlepszych wód leczniczych na świecie. Siarka pozyskiwana z „Szybu Soleckiego" to naturalny lek dla umęczonego, słabego, schorowanego ciała.
Prywatny „Szyb Solecki", z którego czerpana jest solanka siarczkowa dla kuracjuszy, jest tylko i wyłącznie własnością Uzdrowiska w Solcu-Zdroju. Należy podkreślić, iż zawartość dwuwartościowej siarki, czyli siarkowodoru w jednym litrze wody o stężeniu 137mg/l jest taka sama zarówno w źródle, jak i w wannie kuracjusza.
Według Instytutu Balneoklimatycznego w Poznaniu, aby móc bezpośrednio transportować siarkę ze źródła do wanny dla klienta, dopuszczalne stężenie siarkowodoru w źródle powinno wynosić maksymalnie 150mg/l. Warto podkreślić, że siarkowodór wraz z całą gamą związków siarki, fluoru, jodu, bromu i baru oraz mikropierwiastków takich jak: wapń, magnez, lit, żelazo, stront, selen, czy magnez tworzą w swoich skomponowanych przez naturę stężeniach niepowtarzalny „bukiet" mający unikalne właściwości lecznicze. Wykorzystywanie do kuracji substancji naturalnych oraz stosowanie całej gamy zabiegów fizykoterapeutycznych daje bardzo dobre efekty lecznicze. Dlatego kuracjusze, którzy raz przyjadą do uzdrowiska zawsze wracają, aby za pomocą leczniczych wód poprawić swoją kondycję zdrowotną.
Uzdrowisko "Solec-Zdrój" zawdzięcza swoje powstanie profesorowi Józefowi Dietlowi, słynnemu balneologowi, którego zasługi dla przyrodolecznictwa w Polsce są nieocenione. Szczególnie pomocne w docenieniu walorów ziemi soleckiej okazały się jego publikacje na temat właściwości leczniczych tutejszych wód. W publikacji pt. „Źródło Lekarskie w Solcu" zawarł m.in. tezę: „Źródło soleckie należy do najskuteczniejszych tego typu wód w całej Europie". Ponadto Profesor w swoich badaniach dotyczących leczniczych walorów odkrytych w Solcu źródeł udowodnił, że „We wszystkich ciężkich i uporczywych wypadkach dowiódł Solec takiej skuteczności, iż pod każdym względem możemy obejść się bez każdego innego zagranicznego zdroju, a nawet śmiało wyrzec nie wahamy się tego, iż czego Solec nie jest w stanie dokazać, tego tym bardziej nie dokaże inne źródło!".
"Solec-Zdrój" dzięki swojemu położeniu stanowi atrakcyjne miejsce dla leczenia i wypoczynku. Posiada ok. 200 miejsc usytuowanych częściowo w Parku Zdrojowym, częściowo w osadzie. Część gastronomiczno-hotelowa pozwala przez cały rok przyjmować kuracjuszy w sposób wygodny, zapewniający właściwy wypoczynek po zabiegach.
Tradycje lecznictwa uzdrowiskowego w "Solcu-Zdroju" sięgają połowy XIX w. Już od niemal 200 lat skutecznie leczone są tu:
• reumatoidalne zapalenia oraz zwyrodnienia stawów,
• zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa,
• gościec tkanek miękkich,
• stany pourazowe,
• dyskopatie,
• zapalenie korzonków nerwowych,
• nerwobóle,
• dna moczanowa,
• choroby skóry,
• choroby układu oddechowego,
• choroby układu krążenia,
• zatrucia metalami ciężkimi,
• nerwice,
• osteoporoza
Uzdrowisko świadczy usługi na terenie prywatnego, zabytkowego Parku Uzdrowiskowego, który jest ulubionym miejscem kuracjuszy do spacerowania i jazdy na rowerze. Co roku kwitną w nim na wiosnę magnolie, nie lada atrakcją jest również cieszące oko minii ZOO.
Od 9 grudnia 2011 roku właścicielami Uzdrowiska w Solcu-Zdroju są Marta i Czesław Sztuk, którzy w swojej działalności skupili się na przywróceniu jego dawnej świetności. Dzięki wysiłkom nowych właścicieli zabytkowe obiekty wracają do dawnej świetności m.in.: Sanatorium „Świt", Sanatorium „Jasna", Willa „Irena", Willa „Prus" oraz klasycystyczne Łazienki odzyskują dawny blask. Trzeba dodać, że budynki, powstałe w II połowie XX wieku, po remoncie doskonale spełniają swoją funkcje. Obiekty po gruntownej rewitalizacji takie jak: Wila „Marta" , Apartamenty „Pod Magnolią" i Apartamenty „Pod Różą" są dowodem zaangażowania i ciężkiej pracy, dzięki czemu cieszą oko kuracjuszy swoim nowym stylem.
Atutem jedynego na terenie tejże gminy uzdrowiska, jest ponad 175-letnia tradycja leczenia uzdrowiskowego.
Kurort oferyje:
Leczenie uzdrowiskowe w formie sanatoryjnej:
• na skierowanie NFZ
• pełnopłatne
Leczenie uzdrowiskowe w formie ambulatoryjnej:
• na skierowanie NFZ
• pełnopłatne
Kuracjusze w pakiecie dziennym posiadają: 4 zabiegi lecznicze wydawane od poniedziałku do niedzieli, zakwaterowanie, wyżywienie oraz całodzienną opiekę lekarską i pielęgniarską.
Goście ambulatoryjni korzystają z samych zabiegów w uzdrowisku, wyżywienie i zakwaterowanie we własnym zakresie.