Średniowieczny zamek przebudowany w pałac
Skazany na potępienie budowniczy zamku
Późnobarokowy portal – najwspanialszy element dekoracji pałacu
Zamek Michała z Czyżowa w XVI w. przejął ród Zaklików herbu Topór, który władał okolicą ponad 200 lat. Niestety, w czasie potopu szwedzkiego warownia została zniszczona. Podziwiany obecnie późnobarokowy pałac powstał na gruzach dawnego zamku w latach 1740-1750, z inicjatywy kasztelana połanieckiego Aleksandra Zakliki Czyżowskiego. Projekt posiadłości oparty był na wzorcu istniejącego już pałacu Lubomirskich w Puławach, który zaprojektował wybitny architekt Tylman z Gameren. Najwspanialszym elementem pałacu jest portal nad wyjściem na taras, od strony ogrodu. Efektowne rzeźby Marsa, Tatara i Kozaka a także postaci atlantów, dźwigających bogato zdobiony kartusz herbowy z herbem Topór, wykonane zostały przez utalentowanego, bawarskiego rzeźbiarza Tomasza Huttera. Po bokach fasady znajdują się dwa alkierze, a całość otaczają pozostałości dawnego parku krajobrazowego.
W/g legendy wzgórze, na którym stoi pałac, usypali jeńcy tatarscy
W swych murach gościł dyplomatów, pisarzy i prezydentów
Z czyżowską rezydencja związanych jest wiele znanych i wybitnych postaci. Należała do nich Jadwiga Prendowska , kurierka gen. Mariana Langiewicza w powstaniu styczniowym i jej mąż Henryk, komisarz województwa sandomierskiego. Mieszkał tam również Józef Targowski, znany w okresie II Rzeczypospolitej polityk i dyplomata, ostatni właściciel pałacu przed jego nacjonalizacją. W okresie międzywojennym przebywali w nim m.in. Władysław Reymont i Witold Gombrowicz oraz prezydenci Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki. Podczas wojny mieszkał tam również ppłk Antoni Żółkiewski ps. „Lin", dowódca Inspektoratu Sandomiersko-Opatowskiego AK.
W komnatach pałacu przebywali znamienici goście
Kilkakrotnie przebudowywany służył za niemiecki szpital, a później siedzibę szkoły by wreszcie trafić do rak prywatnych przedsiębiorców