„Dziesięć lat profilaktyki przeciwko pneumokokom w Kielcach – nauka na przyszłość" – pod takim tytułem odbędzie się w poniedziałek, 17 października, spotkanie ekspertów organizowane przez Fundację Rozwoju Pediatrii wraz z konsultantem krajowym w dziedzinie pediatrii w Warszawie. Prelegenci oraz goście podsumują samorządowy program szczepień przeciwko pneumokokom w Kielcach, który prowadzony jest od 2006 roku.
Spotkanie, w którym udział wezmą nie tylko lekarze specjaliści, ale także przedstawiciele samorządów, będzie także okazją do wymienienia opinii na temat przyszłości szczepień przeciw pneumokokom w Polsce. Krajowy konsultant ds. pediatrii, prof. Teresa Jackowska oraz prezes Fundacji Rozwoju pediatrii, lekarz Piotr Hartmann otworzą panel ekspertów wystąpieniami na temat roli samorządów w zwiększaniu dostępu do szczepień i wpływu na zmiany systemowe oraz roli organizacji pozarządowych we wprowadzeniu programu szczepień przeciw pneumokokom w Warszawie.
Ponadto wystąpią specjaliści z m.in.: Państwowego Zakładu Higieny, Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego czy Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Panel referatów zakończy prof. Marian Patrzałek, specjalista chorób zakaźnych należący do Polskiego Towarzystwa Wakcynologów. Podsumuje 10 lat szczepień przeciw pneumokokom w Kielcach oraz oceni czy można mówić o sukcesie programu.
Po wystąpieniach odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą świętokrzyscy samorządowcy, ale także m.in.: Rzecznik Praw Dziecka, Główny Inspektor Sanitarny, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, posłowie oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Spotkanie ekspertów odbędzie się w najbliższy poniedziałek w sali konferencyjnej Villi Foksal w Warszawie, ul. Foksal 3/5. Rozpoczęcie o godzinie 9.