Działający od czerwca 2005 roku, przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Bielinach, zespół „Małe Bielinianki" w tym roku obchodził swój okrągły jubileusz 10-lecia istnienia. Podczas tegorocznego Dnia Kultury i Tradycji w Bielinach, miały miejsce uroczyste obchody tego jubileuszu. Zespół od lat rozsławia świętokrzyski folklor, godnie reprezentuje gminę Bieliny i swoją bielińską szkołę w powiecie i w województwie świętokrzyskim.
Pierwszy raz zespół zaprezentował się podczas Truskawkowego Święta w Bielinach. Sześć ubranych w stroje ludowe dziewczynek, zaśpiewało starszym "Bieliniankom" z okazji dziesiątej rocznicy istnienia ich zespołu. Występ dziewczynek spodobał się publiczności i tak zaczęła się trwająca do dziś fascynująca przygoda dziewcząt z folklorem.
Rozmowa z Małgorzatą Kusińską, opiekunką zespołu.
Pamięta Pani początki?
Doskonale. Chciałyśmy zrobić niespodziankę starszym Bieliniankom, zespołowi znanemu w całym województwie i nie tylko. To nie było takie proste. Chodziło o stroje. Przecież to miał być występ jednorazowy, trudno było inwestować w drogie spódnice, zapaski. No, ale wszystko się dobrze skończyło. Pomógł Urząd Gminy i Wojewódzki Dom Kultury. Ponieważ występ bardzo się spodobał, dziewczęta wystąpiły po raz kolejny, a potem doszliśmy do wniosku, że to niezły pomysł, aby obok starszego był także zespół młodszych wykonawców. Zobaczyłam, że zespół ma rację bytu, że nie jestem sama z artystkami. Pomogli miejscowi sponsorzy, rodzice, gmina. I tak jesteśmy już na różnych scenach od 10 lat.
Dziś Małe Bielinianki to całkiem liczny zespół.
Tak. Występuje w 14-osobowym składzie: Julita Dudek, Valentina Różycka, Anna Różycka, Patrycja Kot, Angelika Wojda, Gabriela Gwałt, Klaudia Kowalczyk, Maja Kwiatek, Natalia Iwan, Magdalena Skrzyniarz, Julia Szyk, Karolina Bury, Klaudia Kalwat, Zuzanna Wójcik. Na akordeonie przygrywa dziewczętom pan Grzegorz Michta.
Występowaliście przez te lata na wielu ważnych imprezach.
Oczywiście. Powiedziałabym nawet, że na wszystkich gminnych, powiatowych i wojewódzkichi mprezach zawsze się pokazujemy. Swoje umiejętności wokalne i artystyczne prezentowaliśmy między innymi podczas Przeglądów Zespołów Folklorystycznych w Busku, Nowinach, Ciekotach, Chmielniku i Kielcach, podczas dożynek gminnych i powiatowych, co roku podczas Dnia Kultury i Tradycji Bielin i na Święcie Truskawki w Bielinach, na Targach Turystycznych „Voyager" w Kielcach, co roku na Jarmarku Świętokrzyskim, kilkakrotnie podczas „Biesiady Brynickiej", imprezy dla dzieci - „Promyk Słońca", w Tokarni podczas imprezy plenerowej „Młodość, Talent i Tradycja", w Kielcach na Placu Artystów na Święcie Małych Ojczyzn, podczas inauguracji Roku Szkoły z Pasją w Hucie Szklanej...
Zespół wiele razy uczestniczył w promocji kolejnych tomików poezji poety regionalnego Mieczysława Józefa Sali, uświetniając uroczystość swoim występem nie tylko wokalnym, ale również recytatorskim. Z kolędami dziewczęta kilkakrotnie wystąpiły podczas Wieczoru Kolęd w naszym kościele, a z jasełkami w Hospicjum w Bilczy. Artystyczne prezentacje zespołu miały miejsce również podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bielinach. A to naprawdę nie wszystko!
Dziś szczycicie się wieloma wspaniałymi osiągnięciami, na które pracowały obecne i byłe członkinie zespołu.
Zespół Małe Bielinianki ma na swoim koncie między innymi prestiżową statuetkę i zdobycie I miejsca w Festiwalu Scyzoryki 2015 w kategorii muzyka ludowa, nagrodę główną w konkursie Polskiego Radia Kielce „Jawor u źródeł kultury" w kategorii dziecięco-młodzieżowej, nagrodę główną w kategorii dziecięcych zespołów ludowych za wkład i rozwój amatorskiego ruchu artystycznego i szerzenie kultury ludowej powiatu kieleckiego, przyznaną przez starostę kieleckiego. Brałyśmy udział w otwarciu Igrzysk Polonijnych w Kielcach, mamy na swoim koncie występy w telewizyjnych studiach.
Trudno przecenić wkład "Bielinianek" w rozwój i pielęgnowanie ludowych wartości
Rzeczywiście. Z okazji jubileuszu, często słyszymy te słowa. To dla mnie osobiście i dla dzieci wielka motywacja. Ciągle też zależy mi, żeby dzieci śpiewały coś nowego. Znalezienie repertuaru to wcale nie jest łatwa sprawa. Proszę zauważyć, że "Małe Bielinianki" to zespół dzieci od drugiej do szóstej klasy szkoły podstawowej. Piosenki muszą mieć odpowiednie słowa a jednocześnie muszą prezentować wysoki poziom sztuki ludowej. Chcemy, aby opiewały piękno regionu i tradycji.
Życzymy Pani i całemu zespołowi kolejnych sukcesów, radości z dzielenia się sztuką i następnych jubileuszy.