Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego realizowanego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. O planach gminy Masłów i szansach, które przed nią stoją rozmawiamy z wójtem Tomaszem Lato.
- Gmina Masłów złożyła już wnioski o dofinansowanie inwestycji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego?
- 14 grudnia br. złożyliśmy jako gmina Masłów jeden wniosek o dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego, realizowanego w ramach formuły ZIT KOF. Co ciekawe, wniosek zostały zarejestrowany pod numerem 001. Mamy nadzieję, że będzie to dobry prognostyk co do sprawności realizacji tych projektów w przyszłości.
- Jakie przedsięwzięcia gmina zaplanowała do realizacji w ramach formuły ZIT KOF?
- Pierwszy projekt, który zgłosiliśmy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, to „Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Masłów". Wniosek ten obejmuje wymianę 1195 punktów oświetleniowych na terenie wszystkich sołectw w naszej gminie oraz tzw. dowieszenie 119 opraw w tych miejscach, gdzie istnieje niepełna linia oświetlenia. Przetarg na realizację tego zadania został już ogłoszony. Otwarcie ofert nastąpi pod koniec grudnia br.. Inwestycję zamierzamy zrealizować do połowy 2017 roku.
Wartość projektu to 2,34 mln złotych, dofinansowanie projektu to 85 procent kosztów kwalifikowanych projektu. Głównym celem projektu jest realizacja działań służących ochronie środowiska poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza i gazów cieplarnianych poprzez zastosowanie przyjaznych i energooszczędnych technologii oświetlenia ulicznego na terenie gminy Masłów. Przedsięwzięcie zakłada spełnienie europejskiej normy oświetleniowej PN-EN 13201. Natomiast inwestycja ma przyczynić się do uzyskania oszczędności w zużyciu energii oraz obniżenia kosztów eksploatacji.
Drugi wniosek, który zamierzamy złożyć do końca grudnia br., to projekt pod nazwą: „Termomodernizacja w OZE w budynkach użyteczności publicznej na terenie Gminy Masłów". Inwestycja jest planowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Szacowana wartość projektu to 3,634 mln złotych, w tym dofinansowanie z EFRR ok. 3,09 mln złotych. Termomodernizacją objęte zostaną: Zespół Szkół w Masłowie, kompleks szkolny z halą sportową w Mąchocicach Scholasterii oraz budynek Ośrodka Zdrowia w Mąchocicach Kapitulnych.
- Jakie Pan, jako włodarz gminy, ma plany na nadchodzący 2017 rok?
- Przygotowujemy już kolejne wnioski. Pierwszym w nowym roku będzie pn. „Rozbudowa sieci ścieżek rowerowych w Gminie Masłów". Szacowana wartość tego projektu to ok. 1,85 mln złotych, w tym dofinansowanie ok. 1,57 mln złotych. W przedsięwzięcia chcemy zbudować ścieżkę rowerową w przełomie Lubrzanki - od skrzyżowania w Mąchocicach do granicy Gminy w Ciekotach.
Obecnie gmina posiada bardzo małą ilość ścieżek rowerowych, wydzielonych jako samodzielne ciągi jezdne. Pierwszym takim ciągiem, który chciałbym, żeby powstał w najbliższych latach, to właśnie ten w przełomie Lubrzanki. Jego realizacja połączona jest z przebudową drogi wojewódzkiej, biegnącej przez Masłów. Projekt ten ma być również składany do Programu Operacyjnego Polska Wschodnia w roku 2017. Ścieżka ma łączyć Świętą Katarzynę i miasto Kielce, z wykorzystaniem dróg na terenie gmin Bodzentyn, Masłów oraz drogi wojewódzkiej do centrum Kielc. Byłaby to jedna z głównych wydzielonych ścieżek.
W gminie Masłów na chwilę obecną istnieje duża sieć ścieżek wiodących po istniejących drogach gminnych, powiatowych, polnych oraz ciągach pieszych i terenach leśnych. Promując w ten sposób walory krajobrazowe gminy, łagodne góry i malownicze zbiorniki wodne zachęcamy do turystyki pieszej i rowerowej oraz odwiedzenia najważniejszych na mapie gminy atrakcji m.in.: Ciekot - Centrum Edukacyjne Szklany Dom z Dworkiem Stefana Żeromskiego czy miejsc upamiętniających pobyt Jana Pawła II w Masłowie.
- Jest Pan inicjatorem gruntownej modernizacji terenu wokół Zalewu Cedzyna na terenie gminy Masłów. Na jakim etapie jest to przedsięwzięcie?
- Ostatnim wnioskiem realizowanym w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego będzie ten dotyczący „Zagospodarowania terenu wokół Zalewu Cedzyna na terenie Gminy Masłów". Szacowana wartość projektu ok 2,59 mln złotych, a dofinansowanie to 2,2 mln złotych. W ramach inwestycji powstanie ścieżka rowerowa wzdłuż wybrzeża zalewu, ścieżka spacerowa, oświetlenie, parking przy ulicy Letniskowej wzdłuż drogi, elementy małej architektury (tablica informacyjna, ławy drewniane, kosze na śmieci), stanowiska obserwacyjne bioróżnorodności roślinnej i zwierzęcej w postaci altan, ścieżka edukacyjna dla dzieci (z przystankami wyposażonymi w urządzenia) oraz zaplecze sanitarne.
Projekt ten jest skonsultowany z zamierzeniami gminy Górno, która planuje zagospodarowanie terenu po swojej stronie brzegu zalewu w Cedzynie. Masłowska część projektu będzie tzw. strefą cichą - chronioną przyrodniczo i przyjazną środowisku - dedykowaną do spędzania czasu nad zalewem w zgodzie z naturą. Natomiast gmina Górno będzie realizatorem części rekreacyjno-kapieliskowej z infrastrukturą wodną.
Łączna wartość gminnych projektów realizowanym w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego opiewa na kwotę 10,4 mln złotych, w tym dofinasowanie 8,84 mln złotych (85 procent kosztów kwalifikowanych).
***
Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2014-2020 umożliwia przystąpienie do realizacji zadań zapisanych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Po raz pierwszy Komisja Europejska, w tym okresie programowania, powierzyła władzom miejskim ośrodków wojewódzkich wdrażanie części Regionalnego Programu Operacyjnego.
Kielecki Obszar Funkcjonalny tworzy dwanaście jednostek samorządu terytorialnego, skupionych wokół miasta wojewódzkiego. Porozumienie mające na celu budowanie efektywnej współpracy podpisali włodarze: miasta Kielce, gminy i miasta Chęciny, miast i gmin: Chmielnik i Daleszyce oraz gmin: Górno, Masłów, Miedziana Góra, Morawica, Piekoszów, Sitkówka-Nowiny, Strawczyn oraz Zagnańsk.
Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego ma służyć realizacji wspólnych przedsięwzięć i projektów w ramach obecnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej przy wykorzystaniu nowego instrumentu wdrażania funduszy strukturalnych, jakim są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Źródłem tego wsparcia jest zarówno Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, jak i Europejski Fundusz Społeczny.
Rozmawiała: Ewa Michałowska