Jesteś tutaj:
 

Regionalia Regionalia

Idea ratownictwa wodnego w Polsce narodziła się w Sandomierzu

Rok 1898, gdy w Kaliszu powstało "Cesarskie Towarzystwo Ratowania Tonących", uznawany jest za datę narodzin ratownictwa wodnego w Polsce. Jego idea jest jednak znacznie starsza. Sięga roku 1604. Wówczas Hieronim Gostomski ufundował w Sandomierzu klasztor i szpitalik. Jego zakonnicy nieśli pomoc ofiarom Wisły.

Zaklęty w kamieniu - Zawisza Czarny z Garbowa

„Polegaj na mnie jak na Zawiszy” – geneza tego powiedzenia sięga do postaci Zawiszy Czarnego rodem z Garbowa. Na kartach historii zapisał się on jako żywe wcielenie moralnego ideału średniowiecznego rycerza. Honor i męstwo to idee, które zawsze mu przyświecały. Teraz zaklęty w kamieniu powrócił w swoje rodzinne strony.

"Gazeta Kielecka" - skarbnica wiedzy o Kielcach z przełomu wieków

"Więcej jak przed rokiem powzięta myśl, zaledwie dziś po wielu trudach i przedwstępnych staraniach przychodzi to skutku" - cieszyli się na łamach pierwszego numeru, dziennikarze "Gazety Kieleckiej". Najstarszy dziennik w Kielcach rozpoczął swój żywot 1 października 1870 roku.

Świętokrzyskie w habicie

Region od wieków obfitował w zgromadzenia zakonne. Czym zajmowali się kiedyś cystersi, kameduli, oblaci, jezuici, dominikanie? Jak żyją dziś?

Wszystko o Tetrapodzie czyli świętokrzyski wkład w historię życia na Ziemi

Góry Świętokrzyskie, nie od dziś znane są każdemu miłośnikowi geologii i paleontologii jako istna skarbnica cennych  znalezisk geologicznych i paleontologicznych. Wypiętrzyły się grubo ponad czterysta milionów lat temu, w czasie kaledońskich ruchów górotwórczych na granicy syluru i dewonu. I to właśnie z tego drugiego okresu dziejów Ziemi pochodzi znalezisko, które dosłownie przewróciło świat nauki do góry nogami i szybko zostało ogłoszone rewolucją w paleontologii.

Komu biją w bęben

Święconka, żurek, śmigus - dyngus i wszechobecne jajka to tradycyjne atrybuty Wielkanocy. Tych śwąt jednak mieszkańcy Koprzywnicy nie wyobrażają sobie bez bziuków a iwańszczanie bez tarabanu.

Pieniądz nie-pieniądz

Kiedyś, bity przez lokalnego władcę, był regularnym środkiem płatniczym. Dziś emitowany jest przez miasto i wprowadzany do obiegu przez lokalnych przedsiębiorców. Wprawdzie można nim płacić, ale tylko w określonych miejscach i w określonym czasie. Znaleziono dla niego nowe zastosowanie - świetnie sprawdza się w promocji. Mowa o dukacie lokalnym.

Świętokrzyskie w kadrze

"Ojciec Mateusz" serial Telewizji Polskiej kręcony w lecie w Sandomierzu bije rekordy oglądalności. Ekipa filmowa, będąca pod urokiem Miasta Królów, twierdziła, że świętokrzyskie to nieodkryty jeszcze dla filmu potencjał. Rzeczywiście nie kręci sie u nas zbyt dużo. Znaleźliśmy jednak kilka przykładów.

Skarby skrywane w klasztornych murach

 Prace konserwatorskie w kościele św. Jacka i podominikańskim klasztorze w Klimontowie, wybudowanym w początkach XVII wieku, trwały już od dawna. Jednak w bardzo ograniczonym zakresie. Dopiero, gdy w 2005 roku, mieszczące się tam dotychczas liceum, opuściło klasztorne mury, możliwe było odkrycie ściennych malowideł, liczących sobie blisko 400 lat.

Świętokrzyskie smaki

W większości nie da się ustalić ich pochodzenia. Najstarsi mieszkańcy województwa pamiętają, że jedli je w dzieciństwie, kilkadziesiąt lat temu. Tradycyjne potrawy świętokrzyskiego, ponownie odkryte przez smakoszy kuchni regionalnej, goszczą nawet na najbardziej wykwintnych stołach.
Wyświetlanie 31 - 40 z 59 rezultatów.
Pozycji na stronę 10
z 6