Jesteś tutaj:
 

Regionalia Regionalia

Tajemnicze lochy w Świętokrzyskiem

Podziemne lochy zawsze pobudzały ciekawość i wyobraźnię, a wokół nich często krążyły tajemnicze opowieści. W rzeczywistości były drążone w celach bardzo praktycznych. W czasach, kiedy nie było lodówek i elektryczności, pełniły po prostu ich funkcję. Dodatkowo podczas wojen i najazdów stanowiły dla ludności bezpieczne kryjówki. Dziś opatowskie i sandomierskie lochy, częściowo odrestaurowane i zabezpieczone, robią ogromne wrażenie na turystach.

Jozafat straszył na zamku w Sobkowie?

Ponad cztery lata temu do kościoła w Sobkowie powrócił skradziony kilkadziesiąt lat temu portret trumienny z XVIII wieku przedstawiający Jozafata Szaniawskiego, jednego z dawnych właścicieli tamtejszego zamku rycerskiego. – Od tego czasu na zamku już nie straszy – twierdzi Andrzej Borkowski, obecny właściciel obiektu.

Nida – raj dla kajakarzy

Kontakt z przyrodą jest tutaj prawdziwy, bo rzeka nie jest tak oblegana przez turystów jak popularne szlaki wodne na Mazurach. Tradycje kajakarstwa na Nidzie sięgają lat pięćdziesiątych XX wieku. Wtedy na swojej słynnej "Kuwace" płynął przez Ponidzie Melchior Wańkowicz.

Ziemia naznaczona krwią powstańców styczniowych

Małogoska legenda mówi, że co roku 24 lutego można w dolinie Wiernej Rzeki dojrzeć o zmierzchu sylwetki rannych powstańców idących od strony Bolmina. Obecne województwo świętokrzyskie w latach 1863-64 było terenem krwawych walk, liczniejszych niż gdzie indziej. Pozostało tutaj 60 mogił powstańczych.

Zdrowie, rekreacja i uroda. Niezwykłe miejsce w Solcu-Zdroju

Wszystko w jednym miejscu. Dla wszystkich. Kompleks Baseny Mineralne w Solcu-Zdroju to propozycja dla poszukujących wypoczynku, ale i potrzebujących rehabilitacji czy zabiegów typowo leczniczych. To świetny sposób na spędzenie weekendu dla całych rodzin z dziećmi.

Perełki polskiej motoryzacji w jedynym takim muzeum w Busku-Zdroju

Pierwsze w kraju muzeum poświęcone wyłącznie polskiej motoryzacji powstało w Busku-Zdroju. To nie lada gratka dla miłośników starych aut. Znalazły się tam eksponaty powstałe w polskich fabrykach w okresie od 1901 do 2001 roku.

Niezwykły motyl w świętokrzyskim

Właściwą przynależność taksonomiczną motyla, bardzo rzadko spotykanego w Polsce, potwierdzili ostatecznie m.in. krakowscy naukowcy w okolicach Pińczowa. Początkowo nie wykluczano nawet, że może być to zupełnie nieznany nauce motyl, okazało się jednak, że istniejąca populacja należy do gatunku licznie występującego w Bułgarii czy Grecji.
 

Kielecczyzna kolebką ruchu oporu

W przededniu 68. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego warto przypomnieć, jak ogromny wkład miała ziemia świętokrzyska w przygotowanie podłoża tego zrywu narodowego. Tutaj istniały jedne z ważniejszych i zarazem najstarszych struktur Armii Krajowej – podziemnej formacji wojskowej, która w ramach akcji „Burza" doprowadziła 1 sierpnia 1944 roku do akcji zbrojnej przeciwko okupantowi niemieckiemu. W połowie sierpnia Kielecki Korpus AK, składający się z żołnierzy uczestniczących wcześniej w „Burzy", wyruszył na pomoc walczącej Warszawie.

Kielce miastem pomników?

Najstarsze są nieodłącznym elementem historii i tożsamości miasta. Nowe albo bardzo szybko wtapiają się w miejski krajobraz, albo budzą od samego początku estetyczne lub ideowe kontrowersje. W Kielcach mamy ponad 250 pomników i tablic. Niektóre naprawdę unikatowe, jak pomnik Dzika, pomnik Pszczoły, Tablice Mojżeszowe czy też popiersia w alei Sław. Czy w tym szaleństwie jest metoda?

O odciskach łap rodzimych czartów – gdy dinozaury królowały w Świętokrzyskiem

Świętokrzyskie to jeden z najbogatszych w ślady dinozaurów obszarów na świecie. Te prehistoryczne gady zostawiły u nas wiele dowodów swojej obecności, które niegdyś były różnie interpretowane m.in. jako ślady… diabłów.

Wyświetlanie 11 - 20 z 59 rezultatów.
Pozycji na stronę 10
z 6